Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Obec Libá

Obec Libá, ležící v malebném údolí Libského potoka při okraji hraničního lesa, patří mezi turisticky vděčné cíle, i když je zatím neprávem poněkud opomíjená. Vznikla jako podhradí pozdně románského hradu Liebenstein založeného na strmém ostrohu kolem poloviny 13. století. První zmínka o něm je z roku 1264, pod jménem Nový Liebenstein.

Z Libé je možno podnikat velmi zajímavé turistické okruhy a to směrem na německý Hohenberg a. d. Eger, přírodní rezervaci Rathsam, hrad Seeberg, nejmladší evropskou vyhaslou sopku Komorní Hůrku, Pomeznou, Františkovy Lázně, Cheb a přehradní nádrž Skalka. Nedaleko je i přirodní rezervace SOOS a tzv. Motýlí farma

Rovněž jsou zde ideální podmínky pro cykloturistiku. Je možno využívat komunikace podél státní hranice (tzv. pás), které vedou mírně zvlněným terénem a převážně hlubokým lesním porostem. Podél těchto komunikací je bezpočet míst, která skýtají možnost odpočinku a relaxace. Většina těchto tras je značena a jsou publikovány v turistických průvodcích a mapách. V roce 2001 byly pro potřeby turistů vybudovány další tři odpočívadla s podrobnými mapami a texty k historii místa, v němž se právě nacházejí. V zimním období jsou uvedené cyklotrasy využívány jako běžkařské tratě. Zájemci při tom mohou využít služeb místních ubytovacích a restauračních zařízení.

Dnešní Libá může nabídnout téměř nedotčenou přírodu a s tím spojený životní prostor, který dává možnost seberealizace, stejně jako relaxace.

Na dosah jsou velká města jako Cheb (12 km), Aš (12 km), Františkovy Lázně (8 km), Hohenberg a.d.Eger (5 km) a Selb (15 km), která umožňují nalézt profesní uplatnění všem, kteří jej nenašli v Libé, stejně jako nabízejí široký okruh zájmové činnosti, vzdělávání i kulturního vyžití.

Libá má dnes ucelenou vnitřní strukturu, která je schopna uspokojit širokou škálu občanských potřeb. Záležitosti jako jsou škola, školka, pošta, ordinace, prodejna potravin, restaurace, fotbalový klub, rybářský spolek, dobrá dopravní obslužnost, technická infrastruktura apod. pokládáme za samozřejmost.

Život u nás se odehrává asi tak napůl cesty mezi městem a typickým venkovem. S jistou dávkou patriotismu, za který se však nestydíme, by se dalo říci, že z obou způsobů si Libá vzala to lepší. Na straně jedné je to určitá míra komfortu, na straně druhé je to velmi úzký vztah s přírodou.


 

Stránka

  • 1

Zámek Libá

Zámek Libá

Hraniční přechod

Hraniční přechod

Studna

Studna

 

Rybník Kladivo

Rybník Kladivo

 

 


Stránka

  • 1